O drużynie

8 Nyska Drużyna Harcerska „Enklawa”  im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” powstała 24 lutego 2001 roku w Nysie. Jak łatwo policzyć istniejemy już prawie 13 lat, 13 lat doświadczenia, tradycji i dobrej zabawy na wysokim poziomie.

Enklawa jest jedną z naprawdę wielu drużyn Związku Harcerstwa Polskiego, którego misją jest wychowywanie młodego człowieka, wspieranie go w wszechstronnym rozwoju i kształtowanie charakteru przez stawianie wyzwań. Nasza drużyna doskonale realizuje tą misję. Od początku swojego istnienia współpracujemy z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 5 w Nysie. W razie braku pogody mamy do dyspozycji dwa pomieszczenia: jedno w podziemiach SP5 i jedną z remiz na Nyskim Forcie Wodnym.

Jak działa drużyna? Zgodnie z Metodą Harcerską, czyli systemem małych grup w naszej drużynie działają zastępy. Są to około 6 osobowe grupy, na których czele stroi zastępowy, który odpowiada za prowadzenie zastępu a w tym przygotowanie zbiórek, kontakt z harcerzami etc.

Co robimy w drużynie? W drużynie przeważnie spotykamy się wspólnie na zbiórkach, które odbywają się w soboty od godziny 10.00 do około 12.00. Zaczyna i kończymy pod Szkołą Podstawową Nr 5 lecz zbiórki to jednak nie wszystko. Drużyna w miarę możliwości bierze udział w biwakach i rajdach, czyli weekendowych wyjazdach gdzie czeka na nas masa atrakcji i wędrówek. Dodatkowo podczas wakacji zawsze organizujemy obóz harcerski. Obóz przeważnie trwa około dwa tygodnie a kadra zapewnia nieustające wyzwania, przygody i zabawę. Najbardziej wyczekiwanym elementem obozów są niezapomniane nocne warty. Podczas obozów śpimy w namiotach na łóżkach polowych, co jest dodatkowym atutem naszych przedsięwzięć wakacyjnych. Warto wspomnieć również o akcjach zarobkowych, podczas których wspólnie pracujemy nad pozyskanie środków, które w późniejszym czasie zostaną wykorzystane na różnego typu materiały programowe, sprzęt i wyjazdy. Poprzez akcje zarobkowe harcerze kształtują w sobie poczucie obowiązku oraz odpowiedzialności.

Ile to kosztuje? Samo członkostwo w ZHP to koszt 48zł rocznie. Jest to składka roczna, którą każdy członek organizacji musi opłacić po to żeby móc jeździć na obozy, biwaki i rajdy. Nasza drużyna rozbija tą składkę na 4 kwartały i co kwartał zbiera po 12zł.

Jak wspomniano wcześniej jeździmy na rajdy, biwaki, obozy, ale jak to wygląda, jeśli chodzi o pieniądze. Otóż cena rajdu, biwaku zależy od tego jak daleko się ta impreza odbywa, co zapewniają organizatorzy oraz czy na imprezę organizator pozyskał dofinansowanie lub też nie. Przeciętny koszt takiego weekendowego wyjazdu to koło 20-30 zł. Natomiast cena tygodniowego obozu to od 300-600zł, wszystko zależne jest od wysokości dofinansowania, jakie uda nam się pozyskać. W przypadku obozów organizujemy sprawy dofinansowań tak żeby osoby o niskich dochodach mogły wysłać swoje pociech na nasze wyjazdy.

Dodatkowym wydatkiem jest zakup umundurowania. Na początku harcerskiej przygody nie wymagamy od harcerzy tego żeby kupowali umundurowanie gdyż jest to wydatek w granicach 100-150zł. Jednak z  czasem, gdy dzieciaki wkręcą się w harcerstwo przyjdzie i taki czas gdzie bez munduru się nie obejdzie.

Kto opiekuje się harcerzami? Drużynowym 8 Nyskiej Drużyny Harcerskiej „Enklawa” od 3 lat jest pwd. Sebastian Kmita. Dh. Sebastian ma 20 lat i jest obecnie studentem 2 roku Pielęgniarstwa na PWSZ w Nysie. Posiada on podstawowy kurs pierwszej pomocy, kurs wychowawców kolonijnych jak i kursy metodyczne organizowane przez ZHP. Pozostałą część kadry stanowi młodzież, która swój wolny czas poświęca na działanie a nie obijanie się. Całą kadrę drużyny mogą państwo zobaczyć w zakładce „Rada Drużyny”, do której odsyłamy zainteresowanych.

Pytania? Jeśli chcą Państwo wysłać swoje dziecko na zbiórki harcerskie, ale mają jakiekolwiek pytania proszę dzwonić do Drużynowego tel: 606 995 009